Buty Meindl Vakuum Men GTX/Literock GTX

Bohaterami dzisiejszego odcinka jest literka M (jak Meindl) oraz cyferki 2844 i 3922, czyli Vakuum Men GTX oraz Literock GTX.
Buty trafiły do nas jako element współpracy pomiędzy Medaid kursyratownictwa.pl a firmą Meindl przy tworzeniu projektu Outdoor First Aid PRZYGODA 2018.
Obie pary łączy tylko Gore-Tex, pozostałe elementy to dwie inne bajki. Zatem do rzeczy, po kolei i szczerze.
Buty Grzegorza: Vakuum Men GTX.
Buty, które potrzebowałem musiały spełniać kilka wymogów. Mimo, że nie jestem zapalonym trekkingowcem, nie jeżdżę w góry i nie katuję butów na odległych szlakach to ciężko mi znaleźć obuwie, które sprawdzi się w tym co robię najlepiej – w szkoleniach z ratownictwa medycznego w outdoorze. Charakterystyka naszych szkoleń wymaga od instruktora dużej wszechstronności. Poruszamy się w bardzo zmiennym terenie, po kilka, kilkanaście km dziennie. Las, piach, asfalt, ruiny budynków, ale także jeziora, rzeki.
Potrzebowałem butów z wygodną podeszwą, odporną na ostre kamienie, koniecznie ze skóry (tak już mam) i z membraną. W grę nie wchodziły niskie buty.
Decyzja padła na Vakuum GTX ponieważ spełniały wszystkie moje wymagania i do tego trafiały celnie w mój gust. Przyszedł czas na test.
Zacząłem od kilkukilometrowych marszów w temp od 10 stopni. Głównie dobrze utrzymane szlaki, piach, asfalt. Tu sprawdziły się idealnie, poza jednym małym obtarciem pod kostką, za które jednak obwiniam źle dobraną skarpetkę.
Moja Vakuumy przeżyły także bieganie, jazdę na rowerze, motocyklu i… hulajnodze.
W czasie OFA przygoda pracowaliśmy w przedziale temperaturowym od 0-25 stopni Celsjusza. Przy bardzo dużej aktywności w najwyższych temperaturach buty były wilgotne od środka, ale nie przeszkadzało to w komfortowym użytkowaniu.
System sznurowania to coś co ujęło moje serce i ostatecznie przeniosło mnie do obozu Meindla. Nie planuję kupować już innych butów niż właśnie Meindl.
Pianka MFS Vakuum to element, którego trochę się obawiałem. Brak doświadczeń z MFS’em powodował, że bałem się o oddychalność butów. Moje wątpliwości zostały rozwiane już po kilku dniach użytkowania. Genialne dopasowanie do stopy, brak jakiegokolwiek dyskomfortu.
Podeszwa (B) poradziła sobie doskonale z ostrymi kamieniami, cegłami, wystającymi prętami i szkłem. Po bardzo intensywnych 4 dniach w takim terenie, nie zauważyłem żadnych uszkodzeń. Przyczepność także spełniła moje wymagania.
Buty Tomasza: Literock GTX
W przeciwieństwie do Grzegorza szukałem butów niskich.
Stawiałem na dość miękką podeszwę, membranę i atrakcyjny wygląd.
Mimo, że wybór padł na Literock, które są przeznaczone raczej do umiarkowanej aktywności, spacerów, to nie miały ze mną łatwo.
Moje Meindle pojechały także na OFA Przygoda gdzie zdecydowanie ich użytkowanie nie polegało na spacerach po dobrze utrzymanych szlakach.
Ale do rzeczy.
To, na co od razu zwraca się uwagę to wygoda Literock’ów. W moim przypadku od pierwszych minut po założeniu, miałem wrażenie jakbym miał na nogach moje ulubione, rozchodzone buty. Zero uciskania, zero obtarć.
System Variofix 3 faktycznie spełnia swoje zadania i genialnie stabilizuje piętę.
Podeszwa (A) jest bardzo wygodna a przy tym wytrzymała i bez uszkodzeń przeżyła bieganie po opuszczonych budynkach Bornego Sulinowa.
Membrana Gore-Tex znakomicie odprowadza wilgoć co gwarantuje komfort użytkowania w każdych warunkach miejskich.
Podobnie jak Grzegorz – wybieram Meindle na stałe.
Podumowując.
Obie pary butów spełniły nasze oczekiwania.
Wygoda, komfort, wygląd (oczywiście to kwestia gustu) w 100% trafiały w nasze potrzeby.
Jeśli dodamy do tego gwarancję Meindl, 300 lat doświadczeń w produkcji butów a także serwis pogwarancyjny, to decyzja może być tylko jedna – nasze nogi zostają w Meindlach.
I na koniec.
Bardzo dziękujemy za wsparcie naszego projektu, daleko nam jeszcze do 300 lat :), ale 12 lat realizacji OFA to także solidne doświadczenie. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami. Jako profesjonaliści chcemy współpracować także z profesjonalistami.
Do zobaczenia na szlaku, lub poza nim.
Link do podsumowania wydarzenia -> https://bit.ly/2M8kPXl
Test wykonany przez Grzegorza Majsnera oraz Tomasza Libera -kursyRatownictwa.pl