Buty Meindl Literock GTX

Wstęp

Wysoki otok, sztywna poprzecznie podeszwa oblana Vibramem i system wiązania umożliwiający dobre dopasowanie do stopy. Meindl Literock GTX to klasyczny but podejściowy. Sprawdzi się podczas trekkingów, które nie wymagają wysokich, ciepłych butów, ale pozwoli nam pokonywać trudniejsze technicznie fragmenty, czy proste drogi wspinaczkowe.

Ja testowałem buty podczas samotnego przejścia GR-20, jednego z bardziej technicznych szlaków w Europie. 200 kilometrów po graniach Korsyki to solidny test dla “podejściówki”.

Budowa

Meindl Literock GTX to but dość ciężki (jeden w rozmiarze 42 waży 470 gramów). To oczywiście i tak mniej niż wysokie buty górskie, a okazuje się, że niska podejściówka może nawet przebijać je komfortem.

Buty wykonane są ze skóry zamszowej, podeszwę zrobiono z gumy Meindl Multigrip wykonanej przez Vibram. Podeszwa jest sztywna, but postawimy nawet na małych stopniach Dodatkowo buty wyposażono w membranę GTX. Jestem sceptyczny wobec stosowania membran w niskich butach, ale trzeba przyznać, że podczas spaceru po lekko bagnistych ścieżkach dobrze chroniła moje stopy.

Otok jest ważną częścią podejściówki i tutaj Meindle nie zawodzą. Kosztem wyższej wagi dostajemy but wysoko oblany gumą na całym obwodzie. Na uwagę zasługuje też system wiązania Meindli - sznurówki zaczynają się od samego czubka buta, a dodatkowe dopasowanie do kostki zapewnia system Variofix (metalowe linki otulające tył buta). Jak te wszystkie rozwiązania spisują się w praktyce?

Test

Po przejściu 200 kilometrów po ostrych korsykańskich skałach mogę śmiało powiedzieć, że jestem z Meindli w pełni zadowolony. But (także dzięki systemowi Variofix) doskonale dopasowuje się do stopy i nawet po dwóch tygodniach wędrówki nie tęskniłem za wyższymi, bardziej zabudowanymi butami, a wręcz przeciwnie. Literock GTX doskonale trzyma się skały, czy to na trudniejszych fragmentach szlaku, czy na prostych drogach wspinaczkowych (testowałem do trudności V+). Sztywna podeszw pozwala go postawić stopę nawet na małych stopniach.

Wędrowało (i nadal wędruje) się w nich bardzo wygodnie. Solidny otok chroni but i naszą stopę przed kamieniami i otarciami. Wad w butach nie znajduję wiele. Chętnie zobaczyłbym jedynie wersję bez membrany, która moim zdaniem w niskich butach nie jest niezbędna, a jej brak pozwoliłby zaoszczędzić trochę na wadze, gdyż Meindl Literock nie należy do najlżejszych.

Na plus zasługuje też trwałość i jakość wykonania buta - po pół roku bardzo intensywnego użytkowania nie widać prawie żadnych śladów zużycia. Nic (a w szczególności otok) nie przeciera się, nie odkleja, nie niszczy.

Podsumowując: Meindl Literock GTX to bardzo wygodna, świetnie wykonana i wielofunkcyjna “podejściówka”. O ile nie zależy nam na oszczędzaniu każdego grama kosztem trwałości i “pancerności” - polecam.

Test wykonany przez Krzysztofa Story